KINETYCZNA SZTUKA
Kierunek sztuki współczesnej, który skupia się na zagadnieniu ruchu. Kinetyczna sztuka obejmuje wszelkie obiekty, rzeźby i instalacje w których ruch jest wywołany przez siły natury, mechanicznie lub ręcznie. Za prekursora tego kierunku uznawany jest Alexander Calder, który w latach 30 XX wieku tworzył rzeźby nazwane „mobilami” Były to rzeźby z metalu, które poruszały się pod wpływem ruchu powietrza lub zmiany temperatury. Do kategorii sztuki kinetycznej zaliczyć można również dzieła op-artu, które operują ruchem pozornym, a widz spotyka się ze złudzeniem ruchu. Rozkwit sztuki kinetycznej i jej popularność przypada na lata 50 i 60 XX wieku.

RZEŹBA KINETYCZNA
Rzeźba kinetyczna, jako rzadko spotykany element wystroju wnętrz daje duże pole do kreowania nietypowych rozwiązań projektowych. Taki oryginalny element wystroju wnętrza w przeciwieństwie do typowych rozwiązań aranżacyjnych z pewnością szybko stanie się jego centrum i na pewno będzie skupiał uwagę, skłaniał do myślenia i podziwiania, będzie generował wiele pytań. Doświadczenia płynące z obcowania z rzeźbami kinetycznymi sprawiają, że można podziwiać je bez końca.

MOJA RZEŹBA KINETYCZNA
Mój pierwszy kontakt z rzeźbą kinetyczną miał miejsce kilka lat temu. Do dziś pamiętam moje zainteresowanie i podziw jakie towarzyszyły tej okoliczności. Po zebraniu w całość wielu przemyśleń postanowiłem wykonać pierwsze próby mechanizmów i kompozycji. Bardzo szybko okazało się, że tworzenie tego rodzaju sztuki jest o wiele trudniejsze niż początkowo sądziłem. Zaprojektowanie i wykonanie samego mechanizmu napędowego mojej pierwszej rzeźby kinetycznej zajęło mi wiele miesięcy, w tym czasie wykonałem setki prób, korekt wielkości i masy części składowych oraz doboru materiałów. Wszystko po to, aby mechanizm był niezawodny i działał w sposób jaki zaplanowałem. Rozwiązywanie zagadnień technicznych od zawsze wzbudzało moje zainteresowanie, dzięki temu mimo wielu porażek nie poddawałem się. Tak powstała moja pierwsza rzeźba kinetyczna. Pozytywne opinie, które docierały do mnie przy okazji różnych spotkań towarzyskich sprawiły, że postanowiłem zająć się tą twórczością komercyjnie. Mam nadzieję, że moje rzeźby kinetyczne przypadną Państwu do gustu i wzbudzą zainteresowanie, tak jak było w moim przypadku.

Robert